FOTOJATKA

Co jsou to Fotojatka?

Malý potulný festival, co od roku 2007 promítá skvělé fotky na plátna v kinech, klubech a kavárnách.

Večer projekcí z toho nejlepšího, co nabízí světová i domácí tvůrčí a dokumentární fotografie, který balancuje někde mezi přednáškou, standup komedií, improvizovaným trapnem a řešením nenadálých technických problémů.

Fotojatka děláme pro všechny, co se alespoň trochu zajímají o umění. Určitě nemusíte být fotografové ani pravidelní návštěvníci galerií, abyste ocenili fotografie, které na festivalu zhlédnete. Promítáme to, co nadchne kunsthistorika, ale pochopí to i vaše máma (aniž by byla kunsthistorička).

Portrét, koncept, dokument i humor – ale pokaždé jinak, než jste zvyklí.
Dvanáctý ročník tentokrát často nabídne srovnání autorů s podobnými tématy, ale odlišnými přístupy: dva různé fotografy nezvyklých pouličních situací, dva autory, zabývající se vztahem člověka a přírody, dvě autorky, jejichž tématem je lidská intimita. Mimo ně nabídne i pohled na Česko z letadla, v ateliéru pečlivě aranžované absurdní scény nebo pohled do alba obyčejné rodiny za normalizace.

Festival se již počtvrté koná úplně bez peněz, bez grantů a sponzorů. Autoři i organizátoři se zřekli svých honorářů a to, co zaplatíte na vstupném, poputuje po pokrytí nákladů provozovatelů kin na Lékaře bez hranic.

Řekněte o nás svým kamarádům, sdílejte nás na Facebooku – a hlavně přijďte!

Kdy a kde to bude

Na podzim 2023 proběhnou malé Ozvěny Fotojatek. Program bude podobný jako u hlavních štací (duben / květen), promítat se bude v kavárnách a klubech a nikoli v kinosálech a nepočítá s osobní účastí (a tedy rozhovory) s autory promítaných snímků.

neděle
1. 10.

PLZEŇ
Papírna
18:00

zdarma
promítání proběhne jako součást
Foto Festu Plzeň v kavárně Papírny

pátek
20. 10.

PRAHA
Bar/ák Florenc
19:00

zdarma
promítání v kavárně na Florenci
bar-ak.com

středa
říjen

ČESKÉ BUDĚJOVICE
kavárna Matice
19:00

zdarma
konkrétní datum bude upřesněno
kavarnamatice.cz

a do plzeňské projekce tedy zbývá:

Jak Fotojatka vypadají?

Takhle nějak.

Z historie Fotojatek

2007-2014
Festival Fotojatka vznikl v roce 2007 v Českých Budějovicích z popudu biologa a fotografa Martina Šálka a v prvním ročníku představil zejména místní autory. Již od druhého ročníku se ale začal zaměřovat na tvůrčí a dokumentární fotografii z Čech i zbytku světa a rozšířil svou působnost i na Brno a Prahu, promítání probíhala i v mnoha dalších městech formou ozvěn festivalu.

Přes svůj podivný název Fotojatka nikdy nepromítala fotografie obsahující násilí, ani nešla do přílišného undergroundu či nesrozumitelnosti – zásadou bylo vybírat fotografie, které i bez zbytečných popisů osloví široké publikum a přitom se svou kvalitou a originalitou vymykají většinové tvorbě.

Zásadním rozdílem mezi Fotojatky a ostatními fotofestivaly je forma prezentace fotografií: místo výstav jsou fotografické série promítány na filmové plátno, s pečlivě vybraným hudebním či zvukovým doprovodem, který umocňuje emocionální účinek promítaných snímků.

Každé projekci předchází úvod, samotné promítání je ovšem bez komentáře.

Slideshow si vyrábíme ve spolupráci s autory sami, jinde než na Fotojatkách je tedy neuvidíte. 
Mezi lety 2007 a 2014 proběhlo osm ročníků Fotojatek, na nichž festival představil práce téměř stovky autorů (dodnes pak zhruba 140). Seznam zahrnuje řadu významných českých fotografů (Antonín Kratochvíl, Jindřich Štreit, Jiří Stach, Jiří Hanke, Jan Zatorsky, Dana Kyndrová, Vladimír Birgus, Michael Hanke...) i světových es dokumentární a tvůrčí fotografie (Anders Petersen, Erwin Olaf, Vanessa Winship, Michael Ackerman, Sergej Maximišin, Nikos Economopoulos, Chema Madoz, Vivanne Sassen...), přesto se Fotojatka snaží publiku přiblížit i zajímavé práce méně známých nebo mladších autorů, často vítězů prestižních světových soutěží (International Photo Award, World Press Photo...).

2017 A DÁLE
Od roku 2017 se festival koná bez peněz, bez grantů a bez sponzorů. Všichni autoři poskytují festivalu své fotografie bez nároku honorář (přesto jde často o nejlepší světové autory), organizátoři pracují zadarmo a veškerá propagace je koncipována jako beznákladová.

V letech 2020–2022 si Fotojatka vzala covidovou pauzu, aby v roce 2023 nabrala nový dech a představila divákům nové série.

Veškeré vybrané vstupné se rozdělí mezi provozovatele promítacích sálů na pokrytí jejich nákladů a humanitární organizaci Lékaři bez hranic.

Facebook a YouTube

Fotojateční Facebook

Zdroj čerstvých informací, zábavy, poučení, libovolného množství koťátek a nekonečné prokrastinace! (Ve skutečnosti tam skoro nic není.)

Fotojateční YouTube

Slideshow z předchozích ročníků Fotojatek od autorů, kteří svolili s publikováním svých fotografií na YouTube plus znělky festivalu.

Kontakt

Fotojatka pořádá Jan Flaška, který komunikuje s autory, vyrábí jim slideshow, dělá veškerou grafiku a web, uvádí večer a zajišťuje veškeré organizační i technické věci kolem festivalu. Proto ohledně čehokoli kontaktujte jeho.

Jeho mail je flaska zavináč email tečka cz, telefon +420 777 637 108.

© 2023 Fotojatka.com

Mobirise.com