audiovizuální
projekce fotografií
nejen na plátna kin

festival tvůrčí
fotografie

brno
16.–18. 3. 2012

praha
30. 3. 2012

české budějovice
12.–14. 4. 2012

Lina Németh

> web autorky

Lina Németh (1980), česká fotografka. Žije a pracuje v Praze. Na Fotojatkách představí sérii snímků z korsické pláže L'Arinella.

___

Pláž L’Arinella

Plage L’Arinella je příměstskou pláží u Bastie na Korsice. Nikdy se ale neobjeví na žádných pohlednicích, v prospektech či katalozích, protože je příliš obyčejná a není na ní nic zvláštního. Tím se stává v korsickém kontextu velmi zajímavou (výjimečnou a pravdivější ve své spjatosti s životem místních).

Korsika je prezentována turistům jako romantická, exotická destinace, plná panensky krásných pláží. Avšak fotografie pořízené během dvouměsíčního rezidenčního pobytu v Céntre mediteranéen de la Photographie vznikaly v lednu a únoru, tedy v období mimo turistickou sezónu. Kiosky s občerstvením jsou opuštěné a zarostlé. Nikde nikdo. Šance nerušeně jen tak bloumat a vracet se na tatáž místa. Možnost pozorovat malé proměny v závislosti na čase, době a počasí. Absurdity a souvislosti mají prostor se vyjevit. Obyčejné se stává neskutečným a fantaskním.

___

„Místa jsou zrcadly některých částí nás samých, jsou to nitky vedoucí k příběhům, tajemstvím, banalitám." – Václav Cílek

Lina Németh představuje fotografie, které mohou být solitéry, žijícími vlastním životem jako obrazy, a zároveň mohou být vzájemně propojeny, spíše úhlem nazírání než tím, co skutečně vidíme. Vnitřně spřízněné motivy, autorkou intuitivně vyjímány z krajiny, se postupně, formou „časoprostorového sběru“, utváří ve větší celek. Teprve soubor odhalí osobnost autora, jeho „přemíru zaujatosti, pro kterou se musely fotografie zrodit“.

Linu Németh přitahují místa jakoby za zenitem, často s příchutí banality nebo bizarnosti. Balancuje skoro vždy na pomezí přírody, a když ne přímo města, tak aspoň lidského zásahu do ní, někdy s tušením možných příběhů...

Autorka prožívá svou rozkoš z tuláctví – v prolnutí krajin vnějších a vnitřních – plně, beze spěchu. Spoušť fotoaparátu stiskne až v okamžiku, kdy pocítí nějakou dosti hlubokou spřízněnost s tím, co ji obklopuje, ve chvíli podobné „bdělému snění“.

PhDr. Dagmar Čaplyginová k výstavě Místa pobytu v Galerii FotoGrafic