audiovizuální projekce tvůrčí fotografie

brno / kino art

praha / kino aero

české budějovice / kino kotva

Cecylia Malik

> autorčin web

*1975 / Polsko

365 stromů

"365 stromů za 365 dní. Od 25. září 2009 až do 25. září 2010 jsem každý den vyšplhala na jiný strom. Považovala jsem svůj projekt za performance ve veřejném prostoru. Byl to jakýsi deník se záznamy o uplývajícím čase a změnách ročních období. Celý projekt bylo možno uvést v život díky Facebooku, protože jsem každý den po dvanáct měsíců byla schopná na svůj facebookový profil vkládat denně jednu fotografii sebe na stromě. Díky tomu získával projekt víc a víc fanoušků a spoustu online komentářů. Začalo se do něj připojovat víc a víc lidí, dokonce mi fanoušci začali posílat vlastní obrázky sebe na stromech. Také mi doporučovali stromy, na které bych podle jejich názoru měla vylézt a sdíleli mé fotografie se svými přáteli. Nakonec to byla facebooková komunita, která přišla s nápadem vydat knížku, dokumentující můj projekt. Ten měl trvat jeden kalendářní rok, takže poslední strom, na který jsem vyšplhala, připadl na 25. září 2010.

Fotografie, které vznikly během projektu, chápu jako obrazy, jejichž jsem vždy dílkem. Každý den jsem dlouho hledala správný strom s patřičným pozadím a kontextem jeho okolí. Dalším krokem bylo pečlivě vybrat oblečení, které si vezmu na sebe – tak, aby dokázalo zdůraznit celkovou barevnost. Když šplhám na stromy, zakouším skutečnost všemi smysly, ovšem výsledný obrázek se často stává neskutečným. Za důležité považuji i své vnímání volné přírody, kterou také intenzivně prožívám. Přestože žiju ve městě, s každým šplháním o těch pár metrů výš se dostávám do jiného světa.

Inspirací k projektu se mi stala má oblíbená knížka „Baron na stromě”, kterou napsal Italo Calvino. Cosimo, dvanáctiletý baron, se po hádce s otcem vyšplhá na strom a rozhodne se, že už nikdy nesleze – a své rozhodnutí dodrží. Celá kniha – plná humoru a smyslových, neobyklých obrazů přírody, je surreálným vyprávěním o baronových dobrodružstvích v korunách různých stromů. Cosimo se vzbouří a ve svém vzdoru je velmi důsledný. I já chápu svůj projekt tak trochu jako rebelství."

–Cecylia Malik