brno / 7. 3. / art

praha / 21. 3. / aero

č. budějovice / 10.-12. 4. / kotva

ČESKÉ BUDĚJOVICE
čtvrtek 10. 4. 2014 / město
pátek 11. 4. 2014 / kino Kotva
sobota 12. 4. 2014 / café Slavie

Grand finale festivalu Fotojatka proběhne v jeho domovském městě.

Kromě pátečního večera projekcí, na nějž by se měli osobně dostavit Ibra Ibrahimovič a Jan Pohribný (s dalšími autory jednáme), vás čeká čtvrteční promítání ve městě (konkrétní místo srazu i projekce včas upřesníme) a samozřejmě bohatý sobotní program:

V 10.00 začne před KD Slavie kreativní dílna Impulzzz, na níž dostanete možnost poprat se se zadanými tématy a omezeními a vytvořit během pár hodin fotografický soubor, který pak odpoledne porovnáte s tvorbou ostatních účastníků. Odpolední projekci bude komentovat ceněný český dokumentarista Ibra Ibrahimovič. Dílna je zdarma a je vhodná úplně pro každého s digitálním fotoaparátem – nebo i mobilem. Na věk či fotografické zkušenosti se nehraje.

Na Impulzzz naváže od 17.00 blok přednášek – na jedné z nich přiblíží Ibra Ibrahimovič příběhy svých fotografií, na druhé Mgr. Libor Svoboda, PhD. z Ústavu pro studium totalitních režimů představí postupy komunistické Státní bezpečnosti s důrazem na metody tajného fotografování sledovaných osob.

Po setmění (dá-li počasí) se pak rozzáří plátno na venkovní projekci v parku vedle KD Slavie s občerstvením pro vyhládlé.

Dlouho do noci pak budou Fotojatka dojíždět na afterparty se živou elektronickou hudbou DJ Ventolina v KD Slavie. Mimochodem, pokud Ventolina neznáte, rozšiřte si znalosti − společně třeba s kapelou MIDI LIDI jde o jeden z nejvýraznějších zjevů české elektronické scény.

> stránky kina Kotva

> stránky Café klubu Slavie

> stránky Ventolina

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

A jak to bylo v Českých Budějovicích nejvíc v roce 2013?

Čtvrtek 25. 4. 2013 / centrum města

Ve čtvrtek 25. 4. jsme se společně s obřím kočárkem a chůdami divadla Kvelb vydali do českobudějovických ulic promítat fotografie autorů z minulých ročníků na fasády v městském centru. První blok projekcí začal po osmé hodině Na Sadech v místech zadní části Malého divadla a poněkud ho oživil automobil, neplánovaně zaparkovaný před zdí, na kterou jsme promítali; druhý blok pak pokračoval na Piaristickém náměstí do 22:00.

Pátek 26. 4. 2013 / kino Kotva

Páteční festivalový večer proběhl v kině Kotva před slušně zaplněným sálem; osobně nás přijeli navštívit maďarský výtvarný fotograf Akos Czigany a legenda české dokumentární a konceptuální fotografie Jiří Hanke. Večer uváděl jako obvykle Honza Flaška, náš grafik Milan Krištůfek seděl v kabině a obsluhoval notebook a ředitel festivalu stál u světel a rozsvěcel a zhasínal. Došlo i na rozhovor s Cecylií Malik - ta sice nebyla přítomna, zato se ji podařilo nahradit náhodně vybranou divačkou, která se s přehledem pustila do simultánního překladu Cecyliina mailu z polštiny do češtiny.

Sobota 27. 4. 2013 / café Slavie

Sobotní dopoledne mělo propršet, nakonec ale workshop Impulzzz proběhl bez jediné kapky deště. Narozdíl od předchozích let se účastníci rozprchli namísto v centru města v lese za sídlištěm Máj. Jejich úkolem bylo nafotit snímek na téma "Konečná" a sérii "Použitá krajina" - druhé z témat zvolil významný český fotograf Evžen Sobek, který po čtvrté hodině při projekcích výsledků workshopu zhodnotil úsilí účastníků. Po veskrze pozitivně laděných komentářích následovala jeho více než hodinová přednáška o vlastní tvorbě, přístupu k fotografii a k fotografovaným tématům. Lekce Akose Cziganye, která následovala po přestávce, byla k Sobkově přednášce tematicky dokonalým kontrastem. Maďarský autor se v introvertně laděném semináři zabýval fenomény světla, prázdnoty, struktury a času v konceptuální fotografii a jejich roli ve vlastní tvorbě. Přednášky, které považujeme za jeden z vrcholů letošních Fotojatek, navštívilo přes třicet posluchačů.

Mezitím se večer setmělo a venku už Jakub Lada Vavřina (coby zástupce Přátel vepřové pečínky) připravil pro návštěvníky důkladně vypečené selátko s čočkovým salátem a výběrem z několika lahodných čajů. Během hostiny, která byla pro každého zdarma, se ještě promítaly fotojateční slideshow z předchozích ročníků na venkovní plátno. Po desáté se diváci přesunuli do café Slavie, kde celý festival doplynul poklidnou chilloutovou nocí.

Za fotografie děkujeme Zdeňku Rosenthalerovi, Lence Pužmanové a Janu a Jiřímu Hodačovým.