brno / 7. 3. / art

praha / 21. 3. / aero

č. budějovice / 10.-12. 4. / kotva

Elena Chernyshova

> autorčin web

*1981 / Rusko, Francie

Elena Chernyshova je ruská dokumentaristka, žijící ve Francii. Jako fotografka je samouk, vášeň pro vizuální jazyk získala během studií architektury. Poté, co dva roky pracovala jako architektka, opustila Elena své zaměstnání a vyrazila na cykloexpedici po Eurasii s Gaelem de Cevoisierem. Toulouse – Vladivostok – Toulouse: 30 000 km, 26 zemí, 1004 dní kulturních i lidských zážitků a zároveň výzva pro ni samotnou. A také zkušenost se zásadním významem pro její rozhodnutí stát se fotografkou.

Pro autorku je fotografie způsobem, jak se přiblížit každodennímu životu rozličných skupin a komunit v kontextu environmentálních, politických a ekonomických změn. Její práce si klade za úkol zobrazovat důsledky konkrétních podmínek na lidskou činnost, způsoby, jakými se lidé svým životním podmínkám přizpůsobují a rozmanitost životních stylů. Publikovala v časopisech jako National Geographic, Le Monde, Internazionale, Days Japan, A/R magazine, Newsweek Russia, Ecology nebo Life.

Série Dny nocí, noci dní / Days of Night, Nights of Day, kterou představí na Fotojatkách, dokumentuje jeden rok života v Norilsku, ruské průmyslové aglomeraci 400 km za polárním kruhem, která je zároveň největším důlním komplexem světa, nejznečištěnějším městem Ruska, v jehož okolí neroste nic živého a kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem -10 °C. Za své snímky získala v roce 2014 na World Press Photo třetí cenu v kategorii Každodenní život - série.