brno / 7. 3. / art

praha / 21. 3. / aero

č. budějovice / 10.-12. 4. / kotva

Mike Brodie

> autorův web

*1985 / USA

Mike Brodie, známý také jako The Polaroid Kidd, naskočil v roce 2002, ve svých 17 letech, na nákladní vlak poblíž Pensacoly (Florida) v domnění, že se jím dostane ke kamarádovi do Mobile (Alabama). Vlak měl však namířeno opačným směrem: do Jacksonvillu (Florida). O pár dní později naskočil Brodie na tentýž vlak, aby se dostal zpět do bodu, odkud vyrazil. Nicméně tato zkušenost zažehla v mladíkovi touhu toulat se po Spojených státech všemi způsoby, ke kterým nebylo potřeba peněz – pěšky, stopem či naskakováním do jedoucích vlaků. Nedlouho poté Brodie našel na zadní sedačce auta své kamarádky zastrčený fotoaparát Polaroid. Ač neměl žádné fotografické vzdělání a nosil brýle jak dna od půllitrů, okamžitá fotografie se stala pro Brodieho způsobem, jak dokumentovat své zážitky.

Coby způsob, jak zůstat ve spojení s pomíjivou komunitou, se Brodie rozhodl sdílet své fotografie na různých webech pod přezdívkou "The Polaroid Kidd". Když se polaroidy přestaly vyrábět, přešel Brodie na kinofilm a robustní fotoaparát z 80. let. Strávil pak pět let křižováním Spojených států, během nichž navštívil 46 států, procestoval 50 000 mil a nashromáždil úctyhodnou kolekci fotografií, která je dnes považována za jeden z nejpůsobivějších dokumentů americké cestovatelské fotografie. Když byl dotázán na svůj přístup k cestování a k fotografii, Brodie řekl: "Někdy nasednu na vlak špatným směrem nebo... ať se stane cokoli, vždycky z toho je fotka, takže vlastně moc nezáleží na tom, kam se dostanu."

Jako fotograf vešel Brodie ve známost poprvé v roce 2008, kdy byly jeho fotografie, bez jeho vědomí, zaslány do soutěže o Baumovu cenu pro začínajícího amerického fotografa, kterou vyhrály; to vedlo ke stále většímu povědomí o jeho práci. Navzdory tomuto úspěchu Brodie přestal fotografovat, vyučil se v Nashville Auto-Diesel College (NADC) a nějakou dobu pracoval jako mobilní automechanik. V současnosti opět fotografuje, vydal knihu svých snímků a žije v Oaklandu, Kalifornie.