free bootstrap theme

Co jsou to Fotojatka?  ↓

Malý potulný fesťák, co už deset let promítá skvělé fotky na plátna v kinech, klubech a kavárnách.


Večer projekcí z toho nejlepšího, co nabízí světová i domácí tvůrčí a dokumentární fotografie, který balancuje někde mezi přednáškou, standup komedií, improvizovaným trapnem a řešením nenadálých technických problémů.


Nehrajeme si na intoše a Fotojatka děláme pro všechny, co se alespoň trochu zajímají o fotky.


Portrét, koncept, dokument i humor – ale pokaždé jinak, než jste zvyklí.


Letos jedeme úplně bez peněz, bez grantů a bez sponzorů. Autoři i organizátoři se zřekli svých honorářů a to, co zaplatíte na vstupném, poputuje provozovatelům kin a klubů na pokrytí nákladů.


A protože nemáme prachy na reklamu, tak si propagaci musíte udělat vy sami! Klikněte v menu nahoře vpravo na STAHUJTE.

Kdy a kde to bude?   ↓

Zatím se ví o tomhle:


asi Strakonice / pátek 25.-neděle 27. 5. (kreativní víkend s Fotojatky a sdružením Fox Art nejen pro neschopné)

Havlíčkův Brod / klub OKO / sobota 12. 5. 2018 / 19:30

Plzeň / Papírna Plzeň / pátek 5. 5. 2018 / 19:30

Horní Bečva / projekce v rámci setkání ITF / pátek 27. 4. 2018 / asi tak 20:00

Opava / Kupé (kulturně-umělecký prostor) / čtvrtek 26. 4. 2018 / 20:00

Olomouc / čajovna Kratochvíle / sobota 14. 4. 2018 / 19:30

Liberec / Stereo Cafe / sobota 24. 3. 2018 / 19:30

_____________

Bratislava / klub Foajé / pátek 1. 12. 2017 / 19:00 (Ozvěny Fotojatek)

Brno / sál kavárny Trojka / pátek 3. 11. 2017 / 19:00 (již proběhlo)

České Budějovice / kino Kotva / středa 25. 10. 2017 / 20:00 (již proběhlo)

Praha / kino Aero / pátek 20. 10. 2017 / 20:00 (již proběhlo)


Chcete Fotojatka taky u vás? Napište na flaska zavináč email tečka cz (pořadatel) a dohodneme se. 

Sadegh Souri

Waiting Girls

V Íránu jsou dívky trestně odpovědné od osmi let. Jsou-li odsouzeny k smrti, čekají tu na ni do svých osmnácti v detenčním nápravném zařízení. 

Benoit Paillé

 

Deníkové záznamy Benoita P. se z obyčejné dokumentace stávají - díky barevným bleskům a originálnímu vidění autora - nově vytvořenou realitou. 

Danila Tkachenko

Restricted Areas

Zakázaná území bývalého Sovětského svazu: trosky, sníh a radioaktivita. Místa, kde se budovaly světlé zítřky, co nikdy nenastaly.

Paolo Woods & Gabriele Galimberti

The Heavens

Už jste někdy byli v daňovém ráji? Tihle dva je procestovali snad všechny a teď vás zvou na jejich prohlídku.

Asger Carlsen

Wrong

Tady je něco špatně. Tyhle živé noční můry označuje jejich autor za "interpretace tvarů a figur nebo snad dokonce fotografie instalací".

Katrina Kepule

Sit silently

Lotyšsko jinak, než ho ukazují cestovatelské dokumenty. A vlastně je dost jedno, že je to Lotyšsko. Tyhle nenápadné, každodenní elegie se mohly odehrát kdekoli.

↑   Letošní autoři   ↓

Robbie Augspurger

Glamour & Headshots

Tvídová saka, umělá hmota, neonové barvy, obří brýle a spousta koženky. Prostě výlet za krásou a elegancí pár dekád do minulosti. 

Jaroslav Kučera

Sudety 1991-1998

Zprávu z míst, kde se po čtyřiceti letech komunismu setkal Západ s Východem, podal klasik české dokumentární fotografie.

Tamás Hajdu

Tales from the Neighbourhood

Rumunská sídliště, cesty do práce, zátiší a příběhy od maďarského zvěrolékaře, který patří k nejznámějším světovým fotoamatérům.

Tomáš Chadim

Znásilněná krajina

Česká krajina čelí invazi stožárů, mostů, plynojemů, poutačů... Těžko najít místo, kde nejsou. Kde se zastaví? Jenže - nejsou vlastně krásné? 

Viviane Sassen

Flamboya

Nizozemská autorka se vrátila do Afriky, kde prožila dětství, aby tu vytvořila sérii na pomezí dokumentu a aranžované fotografie, iluze a reality, krásy a podivnosti...

Pep Ventosa

Street Rhythms

Tenhle španělsko-kalifornský výtvarný fotograf-impresionista procestoval celý svět - a stačil mu k tomu jen Google Street View a Photoshop... 

Michaela Spurná

U nás

Co si budeme povídat, rodinné fotky bývají většinou zoufalá nuda. Pokud se ovšem foťáku nechopí někdo jako Michaela Spurná.

Z historie Fotojatek   ↓

2007-2014

Festival Fotojatka vznikl v roce 2007 v Českých Budějovicích z popudu biologa a fotografa Martina Šálka a v prvním ročníku představil zejména místní autory. Již od druhého ročníku se ale začal zaměřovat na tvůrčí a dokumentární fotografii z Čech i zbytku světa a rozšířil svou působnost i na Brno a Prahu, promítání probíhala i v mnoha dalších městech formou ozvěn festivalu. Přes svůj podivný název Fotojatka nikdy nepromítala fotografie obsahující násilí, ani nešla do přílišného undergroundu či nesrozumitelnosti – zásadou bylo vybírat fotografie, které i bez zbytečných popisů osloví široké publikum a přitom se svou kvalitou a originalitou vymykají tvorbě většiny fotografů.


Zásadním rozdílem mezi Fotojatky a ostatními fotofestivaly je forma prezentace fotografií: místo výstav jsou fotografické série promítány na filmové plátno, s pečlivě vybraným hudebním či zvukovým doprovodem, který umocňuje emocionální účinek promítaných snímků. Každé projekci předchází úvod, samotné promítání je ovšem bez komentáře. Slideshow si vyrábíme ve spolupráci s autory sami, jsou tedy exkluzivně naše.


Mezi lety 2007 a 2014 proběhlo osm ročníků Fotojatek, na nichž festival představil práce téměř stovky autorů. Seznam zahrnuje řadu významných českých fotografů (Antonín Kratochvíl, Jindřich Štreit, Jiří Stach, Jiří Hanke, Jan Zatorsky...) i světových es dokumentární a tvůrčí fotografie (Anders Petersen, Erwin Olaf, Michael Ackerman, Sergej Maximišin, Nikos Economopoulos, Chema Madoz...), přesto se Fotojatka snaží publiku přiblížit i zajímavé práce mladších autorů, často vítězů prestižních světových soutěží (International Photo Award, World Press Photo...).


LETOS BEZ PENĚZ (PŘESTO SE VSTUPNÝM)

Ročník 2017 je výjimečný tím, že je poprvé pořádán bez peněz, bez grantů a sponzorů. Všichni autoři poskytli festivalu své fotografie bez nároku honorář, organizátoři pracují zadarmo a veškerá propagace je koncipována jako beznákladová. Veškeré vybrané vstupné připadne provozovatelům promítacích sálů na pokrytí jejich nákladů.


ARCHIV WEBŮ MINULÝCH ROČNÍKŮ

2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007

Omluvte, prosím, případnou nefunkčnost některých kusů stránek, případně nefunkčnost celých webů. Jsou to už dědečci.

Stahujte!
(tisková zpráva, plakáty, letáčky a festivalová upoutávka)  ↓

Tisková zpráva v .PDF

Tisková zpráva, anotace, historie festivalu a kontaktní údaje na přehledně oddělených stránkách, česky a anglicky.
Formát Adobe Reader PDF

Tisková zpráva v MS Word .DOC

Tisková zpráva, anotace, historie festivalu a kontaktní údaje na přehledně oddělených stránkách, česky a anglicky.
Formát Microsoft Word DOC

Plakáty v .PDF

Stáhněte si, vytiskněte a vymalujte si plakáty! Vytiskněte na černobílé tiskárně nebo kopírujte na kopírce, slepujte pro větší formáty a dle vlastního uvážení dotvořte růžovou fixou.

PDF pro Fotojatka v Praze
PDF pro Fotojatka v Brně
PDF pro Fotojatka v Č. Budějovicích
PDF univerzální
(dopíšete si místo a čas konání)Letáčky v .PDF

Stáhněte si, vytiskněte, rozřežte a vymalujte si letáčky! Vytiskněte na černobílé tiskárně nebo kopírujte na kopírce, rozřežte na třetiny a dle vlastního uvážení dotvořte růžovou fixou.

PDF pro Fotojatka v Praze
PDF pro Fotojatka v Brně
PDF pro Fotojatka v Č. Budějovicích
PDF univerzální
(dopíšete si místo a čas konání)

Upoutávka

Stáhněte si festivalovou upoutávku jako video ve formátu MP4 (FullHD) a pouštějte ji v kině či klubu pár týdnů před Fotojatky! (17 MB, 24 sekund)

Zhlédnout ji můžete zde na YouTube.

Jsme na fejcbuku a jutub
(Nic jinýho nemáme.)
(Dokonce ani tindr.)

Kontakt   ↓

Letos všechno pořádá Jan Flaška, který komunikuje s autory, vyrábí jim slideshow, dělá web, uvádí večer a zajišťuje veškeré organizační i technické věci kolem Fotojatek. Proto ohledně čehokoli kontaktujte jeho.

Mail má flaska zavináč email tečka cz, telefon 777 637 108.