FOTOJATKA

Co jsou to Fotojatka?

Malý potulný fesťák, co už deset let promítá skvělé fotky na plátna v kinech, klubech a kavárnách.
Večer projekcí z toho nejlepšího, co nabízí světová i domácí tvůrčí a dokumentární fotografie, který balancuje někde mezi přednáškou, standup komedií, improvizovaným trapnem a řešením nenadálých technických problémů. 
Nehrajeme si na intoše a Fotojatka děláme pro všechny, co se alespoň trochu zajímají o fotky. Promítáme to, co nadchne kunsthistorika, ale pochopí to i vaše máma. 

Portrét, koncept, dokument i humor – ale pokaždé jinak, než jste zvyklí.  
Po loňském ročníku, zaměřeném zejména na konceptuální, aranžovanou a manipulovanou fotografii, se desátý ročník bude věnovat hlavně klasické fotografii – od netradičního použití camery obscury přes černobílý dokument a originální portréty až po street fotografii se zvířaty v hlavní roli.

Festival se koná úplně bez peněz, bez grantů a sponzorů. Autoři i organizátoři se zřekli svých honorářů a to, co zaplatíte na vstupném, rozdělíme mezi provozovatele kin a klubů na pokrytí nákladů a organizaci Lékaři bez hranic.

A protože nemáme ani floka, potřebujeme pomoct s propagací. Klikněte v menu na položku STAHUJTE!

Kdy a kde to bude?

Zatím víme o tomhle. A budeme to průběžně doplňovat.

 1. PLZEŇ
  Galerie města Plzně / pátek 24. 5. 2019 / čas bude upřesněn
  (doprovodný program probíhající výstavy) / vstup zdarma
 2. KLADNO
  kino Sokol / pátek 17. 5. 2019 / 20:00
  (rozšířené ozvěny ročníku 2018 za účasti J. a M. Hankeových)
 3. ČESKÉ BUDĚJOVICE
  kavárna Matice / středa 20. 3. 2019 / 20:00
  (Shrnutí vol. II - výběr z již proběhlých ročníků) / vstup zdarma (již proběhlo)
 4. BRNO
  Schrott Gallery / pátek 12. 10. 2018 / 20:00 (již proběhlo)
 5. PRAHA
  kino Aero / pátek 19. 10. 2018 / 20:00 (již proběhlo)
 6. ČESKÉ BUDĚJOVICE
  kino Kotva / středa 24. 10. 2018 / 20:00 (již proběhlo)
 7. PLZEŇ
  DEPO2015 / sobota 17. 11. 2018 / 18:00 (již proběhlo)
  Pozor! Fotojatka jsou v Plzni doprovodným programem Plzeň Design Weeku, takže se na ně dostanete jen se vstupenkou na Plzeň Design Week. Ceny jsou ovšem lidové: na celý týden je to 150/100 Kč, na víkend 100/70 Kč - a v ceně je kromě Fotojatek spousta dalších akcí! Více na Plzendesign.cz

Z historie Fotojatek

2007-2014
Festival Fotojatka vznikl v roce 2007 v Českých Budějovicích z popudu biologa a fotografa Martina Šálka a v prvním ročníku představil zejména místní autory. Již od druhého ročníku se ale začal zaměřovat na tvůrčí a dokumentární fotografii z Čech i zbytku světa a rozšířil svou působnost i na Brno a Prahu, promítání probíhala i v mnoha dalších městech formou ozvěn festivalu. Přes svůj podivný název Fotojatka nikdy nepromítala fotografie obsahující násilí, ani nešla do přílišného undergroundu či nesrozumitelnosti – zásadou bylo vybírat fotografie, které i bez zbytečných popisů osloví široké publikum a přitom se svou kvalitou a originalitou vymykají tvorbě většiny fotografů. 

Zásadním rozdílem mezi Fotojatky a ostatními fotofestivaly je forma prezentace fotografií: místo výstav jsou fotografické série promítány na filmové plátno, s pečlivě vybraným hudebním či zvukovým doprovodem, který umocňuje emocionální účinek promítaných snímků. Každé projekci předchází úvod, samotné promítání je ovšem bez komentáře. Slideshow si vyrábíme ve spolupráci s autory sami, jsou tedy exkluzivně naše. 
Mezi lety 2007 a 2014 proběhlo osm ročníků Fotojatek, na nichž festival představil práce téměř stovky autorů. Seznam zahrnuje řadu významných českých fotografů (Antonín Kratochvíl, Jindřich Štreit, Jiří Stach, Jiří Hanke, Jan Zatorsky...) i světových es dokumentární a tvůrčí fotografie (Anders Petersen, Erwin Olaf, Michael Ackerman, Sergej Maximišin, Nikos Economopoulos, Chema Madoz...), přesto se Fotojatka snaží publiku přiblížit i zajímavé práce méně známých nebo mladších autorů, často vítězů prestižních světových soutěží (International Photo Award, World Press Photo...).

2017 A DÁLE
Od roku 2017 se festival koná bez peněz, bez grantů a bez sponzorů.

Všichni autoři poskytli festivalu své fotografie bez nároku honorář, organizátoři pracují zadarmo a veškerá propagace je koncipována jako beznákladová.

Veškeré vybrané vstupné se rozdělí mezi provozovatele promítacích sálů na pokrytí jejich nákladů a humanitární organizaci Lékaři bez hranic.

ARCHIV WEBŮ MINULÝCH ROČNÍKŮ
2017   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007
Omluvte, prosím, případnou nefunkčnost některých kusů stránek, případně nefunkčnost celých webů. Jsou to už dědečci.

Stahujte jak vzteklí

Tisková zpráva v PDF

Obsahuje:
- krátký a delší popis festivalu
- krátkou anotaci pro kina/kluby
- termíny projekcí
- stručnou historii festivalu.

Presskit (ZIP)

Obsahuje tiskovou zprávu, letošní logo festivalu ve velkém rozlišení, několik fotografií z promítaných slideshow a instrukce k použití.

Plakáty (ZIP)

Obsahuje plakáty pro Brno, Prahu a České Budějovice v tiskovém i webovém rozlišení a univerzální plakát, kam si můžete dopsat místo a čas konání.

Upoutávka / znělka

Obsahuje MP4 soubor s ozvučeným videem ve FullHD rozlišení (1920×1080 bodů) s místy a termíny konání festivalu

Jsme na fejcbuku
a na jutubu

Fotojateční Facebook

Zdroj čerstvých informací, zábavy, poučení, libovolného množství koťátek a nekonečné prokrastinace!

Fotojateční YouTube

Slideshow z předchozích ročníků Fotojatek od autorů, kteří svolili s publikováním svých fotografií na YouTube plus znělky festivalu.

Kontakt

Fotojatka pořádá Jan Flaška, který komunikuje s autory, vyrábí jim slideshow, dělá veškerou grafiku a web, uvádí večer a zajišťuje veškeré organizační i technické věci kolem festivalu. Proto ohledně čehokoli kontaktujte jeho.
Jeho mail je flaska zavináč email tečka cz, telefon +420 777 637 108.

© 2018 Fotojatka.com a autoři fotografií