audiovizuální projekce tvůrčí fotografie

brno / kino art

praha / kino aero

české budějovice / kino kotva

České Budějovice - sečteno a podtrženo

Čtvrtek 25. 4. 2013 / centrum města

Ve čtvrtek 25. 4. jsme se společně s obřím kočárkem a chůdami divadla Kvelb vydali do českobudějovických ulic promítat fotografie autorů z minulých ročníků na fasády v městském centru. První blok projekcí začal po osmé hodině Na Sadech v místech zadní části Malého divadla a poněkud ho oživil automobil, neplánovaně zaparkovaný před zdí, na kterou jsme promítali; druhý blok pak pokračoval na Piaristickém náměstí do 22:00.

Pátek 26. 4. 2013 / kino Kotva

Páteční festivalový večer proběhl v kině Kotva před slušně zaplněným sálem; osobně nás přijeli navštívit maďarský výtvarný fotograf Akos Czigany a legenda české dokumentární a konceptuální fotografie Jiří Hanke. Večer uváděl jako obvykle Honza Flaška, náš grafik Milan Krištůfek seděl v kabině a obsluhoval notebook a ředitel festivalu stál u světel a rozsvěcel a zhasínal. Došlo i na rozhovor s Cecylií Malik - ta sice nebyla přítomna, zato se ji podařilo nahradit náhodně vybranou divačkou, která se s přehledem pustila do simultánního překladu Cecyliina mailu z polštiny do češtiny.

Sobota 27. 4. 2013 / café Slavie

Sobotní dopoledne mělo propršet, nakonec ale workshop Impulzzz proběhl bez jediné kapky deště. Narozdíl od předchozích let se účastníci rozprchli namísto v centru města v lese za sídlištěm Máj. Jejich úkolem bylo nafotit snímek na téma "Konečná" a sérii "Použitá krajina" - druhé z témat zvolil významný český fotograf Evžen Sobek, který po čtvrté hodině při projekcích výsledků workshopu zhodnotil úsilí účastníků. Po veskrze pozitivně laděných komentářích následovala jeho více než hodinová přednáška o vlastní tvorbě, přístupu k fotografii a k fotografovaným tématům. Lekce Akose Cziganye, která následovala po přestávce, byla k Sobkově přednášce tematicky dokonalým kontrastem. Maďarský autor se v introvertně laděném semináři zabýval fenomény světla, prázdnoty, struktury a času v konceptuální fotografii a jejich roli ve vlastní tvorbě. Přednášky, které považujeme za jeden z vrcholů letošních Fotojatek, navštívilo přes třicet posluchačů.

Mezitím se večer setmělo a venku už Jakub Lada Vavřina (coby zástupce Přátel vepřové pečínky) připravil pro návštěvníky důkladně vypečené selátko s čočkovým salátem a výběrem z několika lahodných čajů. Během hostiny, která byla pro každého zdarma, se ještě promítaly fotojateční slideshow z předchozích ročníků na venkovní plátno. Po desáté se diváci přesunuli do café Slavie, kde celý festival doplynul poklidnou chilloutovou nocí.

Za fotografie děkujeme Zdeňku Rosenthalerovi, Lence Pužmanové a Janu a Jiřímu Hodačovým.

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

Máme to za sebou.

Tak. Festival skončil, jeho Ozvěny však žijí dál! Ty první proběhnou už v neděli 19. 5. od 14:00 v rámci plzeňského fotografického festivalu OFF Station.

Podrobnější report a obrázky z budějovických Fotojatek zde naleznete už brzy - teď se ještě vzpamatováváme, dospáváme, třídíme a vyřizujeme.

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

Venkovní promítání v Českých Budějovicích
už ve čtvrtek 25. 4.!

Po komplikacích se sháněním povolení na venkovní projekce na sídlišti Máj jsme nakonec sáhli ke klasice a vrátili se do centra. Jako obvykle budeme promítat fotografie autorů z minulých ročníků, nejde tedy o stejný program jako v pátek!

První projekce bude Na Sadech v místech zadní části Malého divadla okolo 20:20 a druhá na Piaristickém náměstí. Doprovázet nás bude Divadlo Kvelb s rodinkou. Mrkněte na plánek.

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

Sofie se bavila a Fotojatka byla u toho

V rámci budějovického studentského festivalu Sofie se baví jsme měli možnost vyzkoušet si naši novou promítačku na fasádě Bobíka v kampusu. Došlo na zabalení lampy, která projekci rušila, promítání s paralelním pozorováním čůrajících mužů v okénku WC a po skončení i na tiché promítání na trávník mezi kolejemi a filozofickou fakultou. Tady jsou nějaké fotky:

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

praha byla

Pražská Fotojatka vypukla 5. dubna v kině Aero – osobně sem dorazili Jiří Hanke, Cecylia Malik, Jan Langer a Akos Czigany, pouze slibovaný Jiří Turek nakonec nepřijel.

Bylo by fajn, kdyby si z pražského publika vzalo příklad jakékoli jiné publikum, které jsme měli či budeme mít: bylo skvělé. Navzdory technickým problémům, způsobeným Čínou a jejími výrobky, vydržela naprostá většina diváků hned několik nucených přestávek, řadu špatných vtipů moderátora a nervózní pobíhání techniků i organizátorů a nevzdala to až do finále večera někdy o půl dvanácté.

MOC VŠEM DĚKUJEME!

PS: Autoři byli taky nadšení.

 

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

brno bylo

Takže. Fotojatka v Brně už proběhla.

Velký pátek 29. 3. 2013 – jediný termín, kdy jsme mohli z domovských Budějovic do Brna – spolu s následnými Velikonocemi tak trochu zajistil odliv studentů z města, takže divácká účast byla bohužel o něco slabší než v předchozích letech; i tak bylo kino téměř plné.

Z autorů dorazil do kina Art kladenský fotograf Jiří Hanke, aby s diváky prodebatoval svou tvorbu - a také Jan Langer; ten ovšem až v neděli, aby s hrůzou zjistil, že Fotojatka proběhla již v pátek, a vydal se zpět domů.

Děkujeme divákům za to, že přišli, a doufáme, že se jim večer líbil a že si z něj odnesli víc než brožuru, placku a balónek :-)

Fotografie pořídil Martin Šálek.

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

Naše upoutávka vás upoutá

...svou upoceností a dokonale profesionálním amatérismem. Horší jsme ještě neměli, a že naše laťka bývá hodně nízko!

Užijte si ji.

(pokud se vám video "seká", snižte jeho kvalitu)

V plné kvalitě je znělka ke stažení v Pressroomu.

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

Máme festivalovou brožurku!

Je zatím nejzběsilejší, co jsme kdy měli. Je plná textů a obrázků a je sestavená ze dvou různých velikostí stránek.

Stahujte zde.

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

zakupujte vstupenky, zakupujte letenky!

V Brně si od 7. března můžete v pokladně kina Art koupit vstupenky na Fotojatka – ceny jsou stejné jako loni: 120 Kč pro studenty a válečné veterány, 140 Kč pro normální lidi. Ne že bychom vás nechtěli do sálu pustit zadarmo, ale z něčeho musíme zaplatit nájmy kin a honoráře autorů.

Podrobnosti o rezervacích najdete na stránce Brno.

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

uzavíráme seznam autorů

Hurá! Ano, jsme nadšení.

Jednak se nám podařilo uzavřít seznam autorů, jednak jsou těmi posledními dvěma vskutku výjimečné osobnosti (jako ostatně všichni ostatní na seznamu): známý český fotograf Jiří Turek se svým cityLABem a polská performerka, malířka, aktivistka a fotografka Cecylia Malik, která za sérii 365 stromů získala v roce 2010 v Polsku ocenění Kulturistka roku. Mysleli tím sice člověka, co dělá do kultury, ale až uvidíte její fotky, na nichž stojí v korunách stromů, tak ta kulturistka by taky nebyla úplně od věci...

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

Máme tiskovou zprávu!

Vlastně několik - tu normální ve třech délkách, pak jednu anglicky a pak jednu takovou, jakou bychom normálně chtěli mít - s příměsí koťátek a frkaček.

Čtěte a stahujte v Pressroomu!

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

Fotojatka 2013 už se pečou

Co vám budeme povídat! Ono to možná nevypadá, ale už od září sháníme, přemlouváme a doháníme autory, vymýšlíme, jak pozměnit grafiku festivalu a přitom zachovat její kontinuitu (čti: aby to bylo pořád růžová a nebylo s tím moc práce), jak by měla vypadat znělka a upoutávka, píšeme granty, řešíme účetnictví předchozích ročníků a vůbec děláme spoustu práce, která nám zabírá tolik času, že nejsme schopní aktualizovat web :-) Tyhle časy jsou ovšem pryč a my vám tímto představujeme nový web Fotojatek 2013.

S některými z autorů, jejichž práce se objeví na letošních Fotojatkách, se můžete seznámit už teď - ve sloupečku napravo najdete pod každým jménem něco informací a malou ochutnávku z jejich tvorby.

Jo, a mimochodem, pokud se vám tahle stránka zobrazuje na vašem netbooku moc velká, zkuste si ji zmenšit - zmáčkněte Ctrl a rolujte kolečkem myši.

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

Termíny Fotojatek 2013

Brno / pátek 29. 3. 2013 / kino art / 19:00

V Brně zatím počítáme pouze s večerem slideshow. Více zde >>

Praha / pátek 5. 4. / kino Aero / 19:00

Ani v Praze zatím neplánujeme kromě promítacího večera další program, neboť nejsme místní - takže pokud máte chuť se k nám připojit a zorganizovat workshop či přednášku, ozvěte se. Více o pražské projekci zde >>

České Budějovice / čtvrtek 25. 4.–sobota 27. 4. / město, kino Kotva, café klub Slavie

V Českých Budějovicích se můžete ve čtvrtek těšit na tradiční venkovní promítání na netradičních místech, v pátek proběhne večer projekcí a na sobotu plánujeme tvůrčí dílnu, přednášky, večerní venkovní promítání, grilování prasátka a afterparty. Více >>

Co můžete dělat do té doby? Tak třeba:

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

podívejte se na slideshow autorů z minulých ročníků!

V sekci Slideshow online máte od nynějška možnost zhlédnout slideshow, které jsme promítali na minulých ročnících – přesněji řečeno slideshow těch autorů, kteří souhlasili s tím, že jejich fotocykly umístíme na YouTube. Všechny jsou v HD kvalitě.

Tak se podívejte...

<b style='color: red'>#graphicitems_dlg.pinkmaxline</b>

Jak to vypadalo na Fotojatkách vloni?

V pátek 16. března 2012 nás v brněnském kině Art uvítalo tradičně vstřícné moravské publikum, které zcela zaplnilo kinosál. Sobotní tvůrčí dílny se zúčastnilo asi deset zájemců, jejichž úkolem bylo nafotit během 24 hodin ucelené soubory subjektivního dokumentu na téma Osobní prostor. Děkujeme Davidovi Maixnerovi i Davidovi Mužíkovi za vedení dílny. Výsledné práce z dílny najdete zde.

Pražské kino Aero s nově rekonstruovanou kavárnou vypadalo v pátek 30. 3. ještě před sedmou hodinou večerní skoro prázdně; ukázalo se ovšem, že pražští diváci nejsou zvyklí chodit načas a během prvních dvou projekcí kinosál slušně zaplnili.

Budějovická část začala ve čtvrtek 12. dubna. Ačkoli deštivý a chladný den nenasvědčoval tomu, že by se schylovalo k večerním projekcím, v pět hodin vysvitlo slunce a nám (kromě omezení magistrátu) nic nebránilo rozjet se spolu s divadlem Kvelb do ulic města v loukoťovém tanku a okupovat Mariánské a Piaristické náměstí venkovními fotoprojekcemi výběru z předchozích Fotojatek. Z věže tanku šířil Milan Pinta Krištůfek, náš grafik, fotojateční propagandu a manipuloval davem, zatímco občerstvení zajišťoval Jakub Lada Vavřina z Dobré čajovny, který po celou dobu zcela zdarma servíroval vybrané čaje.

V pátek zhlédlo zaplněné kino Kotva sérii fotografických slideshow; návštěvou nás poctil mj. i polský fotograf Grzegorz Klatka.

V sobotu čekal klub Horká vana na ty, co si chtěli vyzkoušet focení prakticky - tvůrčí workshop Impulzzz je donutil během pouhých dvou hodin v centru města fotograficky pojmout témata jako Titanic, Věci veřejné, Mláďátka v depresi, Jarní poezie, Krajina(k) či Konzum. Na některé z výsledků se můžete podívat tady:

Po workshopu následovala (také v Horké vaně) dvojice vynikajících přednášek fotografů a pedagogů ITF při Slezské univerzitě v Opavě Jana Pohribného, který hovořil o netradičních přístupech v tradičnější fotografii krajiny a Tomáše Pospěcha, jehož doménou byla konceptuální fotografie krajiny a popírání zažitých schémat. Přednášející se nesnažili si konkurovat - naopak, během necelých tří hodin poskytli návštěvníkům stručný, ale ucelený přehled o tom, jak vypadají přístupy k fotografii krajiny posledních dvaceti let.

Na přednášky pak navazovala na dvoře domu U Beránka poklidná opékačka prasátka, z důvodu hygienických limitů (kouř a tak) gumového a na svíčkách. Naštěstí opravdické bioprasátko z Pístin (tedy v době příjezdu už bylo více mrtvo než bio) se dopékalo v peci na dvorku, aby svými extra vypečenými částmi pohladilo chuťové buňky návštěvníků. Do ticha promítanou venkovní projekci toho nejlepšího z předchozích let chuťově doladil i exkluzivní čočkový salát z dílny páně Vavřinovy.

Z autorů se na projekcích osobně ukázali Jiří Stach, aby překvapil a pobavil publikum detailním popisem způsobu tvorby některých svých fotografií, Lina Németh, která přiblížila okolnosti vzniku své série z pláže Arinella, Daniel Šperl, jenž prozradil leccos z pozadí vzniku svých černobílých dokumentů a v Budějovicích uvedl i svou vernisáž snímků z Japonska. Mimoto se nám povedlo z něj během tří štací, na kterých se objevil, udělat milovníka koťátek (tedy ještě většího než doposud) a dovést ho k úvahám vydat celou knihu fotografií kočiček. Iren Stehli byla přítomná alespoň díky "telemostu", zatímco Grzegorz Klatka přijel z Polska osobně a v dlouhé debatě probíral i zvláštnosti české povahy.